Sfântul Dumitru-Poșta forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Picturile din biserici

2 participanți

In jos

Picturile din biserici  Empty Picturile din biserici

Mesaj Scris de Romanash Vin Sept 23, 2016 12:56 pm

Buna ziua si Doamne, ajuta!

Am raspuns cam tarziu la ultimul mesaj, pentru ca nu mai intrasem pe forum demult.

Zilele trecute eram intr-o biserica ( nu mai tin minte care) si incercam sa imi dau seama de cronologia faptelor si evenimentelor din picturile de pe pereti. Am observat ca primul eveniment care a avut loc in Biblie (nu mai tine minte care) era descris in prima fresca din dreapta altarului (privindu-l din naos) si se continuau spre dreapta in ordine cronologica, ajungeau pe peretele din stanga (tot privind altarul din naos), ultimul eveniment fiind plasat in stanga altarului.

In alte biserici exista alta regula de insiruire a evenimentelor. Acum nu tin minte sa dau exemple pentru fiecare in parte.

Intrebare: Exista sau pot avea o recomandare pentru cateva materiale care explica mai in detaliu despre iconografie / frescele / picturile biseriesti?

Va multumesc!

Romanash

Mesaje : 7
Data de inscriere : 11/08/2016

Sus In jos

Picturile din biserici  Empty Re: Picturile din biserici

Mesaj Scris de Admin Sam Sept 24, 2016 9:28 pm

Doamne ajuta!
Picturile in Bisericile Ortodoxe se realizeaza dupa un anumit program iconografic care indica locul fiecarei scene pictate.
Am atasat doua link-rui care prezinta mai in detaliu ce inseamna un program iconografic Smile

1) PROGRAMUL ICONOGRAFIC AL BISERICII SF. GHEORGHE A MĂNĂSTIRII VORONEŢ
2) PICTURA BISERICEASCĂ, SPECIFIC ORTODOX ,CANONICITATE, ERMINIE, PROGRAM  ICONOGRAFIC, SPAȚIU ECLESIAL
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 13
Data de inscriere : 04/08/2016

https://sf-dumitru-posta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Picturile din biserici  Empty Re: Picturile din biserici

Mesaj Scris de Romanash Lun Sept 26, 2016 11:37 pm

Va multumesc, este foarte util, voi citi!

Romanash

Mesaje : 7
Data de inscriere : 11/08/2016

Sus In jos

Picturile din biserici  Empty Re: Picturile din biserici

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum