Sfântul Dumitru-Poșta forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Zodiacul in dogma ortodoxa

2 participanți

In jos

Zodiacul in dogma ortodoxa Empty Zodiacul in dogma ortodoxa

Mesaj Scris de Romanash Lun Oct 17, 2016 4:19 pm

Doamne, ajuta!

Revin cu o intrebare referitoare la pictura zodiilor in biserici. Care este legatura intre zodiac si dogma ortodoxa?

Stiu ca se considera ocultism prezicerea de fapte prin citirea in stele si interpretative zodiacale.
Dar la m rea Probota spre exemplu, este o pictura in fresca cu Zodiacul. Parca am mai vazut si in alte biserici asemenea Picturi.

Unde pot citi mai multe despre semnificatia corecta a semnelor zodiacale?

Va multumesc!

Romanash

Mesaje : 7
Data de inscriere : 11/08/2016

Sus In jos

Zodiacul in dogma ortodoxa Empty Re: Zodiacul in dogma ortodoxa

Mesaj Scris de Admin Sam Oct 22, 2016 11:45 am

Zodiacul are forma unui cerc împărțit în 12 segmente; fiecărei porțiuni îi corespunde un semn, reprezentând, iconic sau convențional, o  figură umană, un animal sau un obiect simbolic. Aceste reprezentări se numesc semne zodiacale. Numele zodiacului e de origine greacă: zoe „viață” + diakos „roată”. Acum, există 2 tendințe:

1) de a crede în existența unei energii cosmice sau a universului care ne influențează întreaga viață, de la naștere, pînă la moarte;
2) aceea de a privi astrologia exclusiv ca o știință naturală.

Zodiacul apare în cultul creștin ortodox ca un simbol al lunilor anului sau al timpului, pentru că fiecărei constelații îi corespunde un anumit semn zodiacal (taur, fecioară etc.), sau poate simboliza universul creat.

Pentru aprofundare, recomandăm cartea lui Danion Vasile: Despre Horoscop, Cutremure Si Ghicirea Viitorului. Cartea se gaseste in format pdf la urmatorul link:

Despre Horoscop, Cutremure si ghicirea viitorului - Danion Vasile

Toate cele bune  Very Happy

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 13
Data de inscriere : 04/08/2016

https://sf-dumitru-posta.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum